SİMPLEX BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

RADX – Klinik ve Görüntü tabanlı COVID-19 Triyaj, Tanı ve Takip Sistemi

Firma Radyolojik Görüntüleme Sistemi RADX adlı ürününü geliştirerek Sars-CoV-2 triyaj ve tanısında kullanılacak bir karar destek mekanizmasına dönüştürmek üzere çalışmalara başlamıştır. Yapay zeka tabanlı algoritmalar sayesinde hastanın radyolojik görüntülerinden hastalığın seyri ve olası tedavi yöntemleri sistem tarafından önerilecektir. Firmanın RADX ürünü şu anda sağlık kuruluşları tarafından kullanılmaktadır.

http://www.simplexbt.com

0(312) 486-6505

FUTURİS ELEKTRONİK

Covid-19 Tespiti İçin Yüksek Çözünürlüklü Termal Kamera Tasarımı

Firma tasarladığı yüksek çözünürlüklü termal sistem sayesinde hassas ölçüm yaparak özellikle insanların yoğun olarak kullandıkları AVM, hastane, okul, stadyum, market, iş merkezleri ve ceza evleri gibi yerlerde vücut ateşi üzerinde şüpheli vakaları tespit etmek üzerine bir ürün geliştirmektedir. Proje TÜBİTAK 1507 programıyla desteklenmiş ve ürün geliştirilme aşamasındadır.

www.futuris.com.tr

0(312) 484-7445

DS BİO NANO TEKNOLOJİLERİ

SARS-CoV-2 Molekuler Bazli Yerli ve Milli Tani Kiti
(CORONEX- COVID 19 RT-qPCR tanı kiti)

Firmanın geliştirdiği kit ile bir hasta örneğinde çok az miktarda dahi olan hedef virüsün dogrudan spesifik primerler ile çoğaltılması,  tespiti, ve tanının güvenli tanı olarak kayıtlara geçmesi sağlanacaktır. Çünkü viral antijen ve hasta antikoru etkileşimine dayalı Ig G ve Ig M testleri SARS CoV ve MERS CoV gibi diğer enfeksiyonlara da işaret edebilme riskine sahiptir. Yeni tanı kiti geliştirilmektedir.

http://www.dstrace.com

0(312) 428-3120

AJNA ELEKTRONİK SAVUNMA VE HAVACILIK

COVID-19 SALGININA KARŞI ULTRAVİYOLE C DEZENFEKSİYON SİSTEMİ

Virüsün kimyasallar ile temizlenemediği yüzeylerde firmanın geliştireceği portatif UVC sistemi kullanılabilecek ve özellikle hastanelerde, bakım evlerinde, ambulanslarda, toplu taşıma araçlarında kullanılması planlanmaktadır. Ürün geliştirilme aşamasındadır.

www.ajna.com.tr

MOTAKK DIŞ KALİTE KONTROL

Viral Enfeksiyonlarının Tanısında Kullanılan Moleküler Yöntemler İçin Dış Kalite Kontrol

Söz konusu Firma Akademik Start-up’dır. Ankara Üniversitesi Teknokent’te yer alan MOTAKK (Moleküler Tanıda Dış Kalite Kontrol) firması, laboratuvarlarda viral enfeksiyonlarının tanısında kullanılan moleküler yöntemler için dış kalite kontrol panellerine COVİD-19’u da ekleyerek, COVİD-19 testlerinin gerçekleştirdiği laboratuvarlarda kalite kontrol çevrimlerinin gerçekleştirilmesi konusunda T.C. Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalamıştır.

www.motakk.org

HEALTH GENOMİCS ARGE BİYOTEKNOLOJİ

Adenoviral Ve Protein Tabanlı Prototip Corona Virüs Aşı Üretim Projesi

Söz konusu Firma Akademik Start-up’dır.

TÜBİTAK 1004 – Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamında TÜBİTAK MAM koordinatörlüğünde yürütülen COVID-19 Türkiye Platformu’na üniversitemizden 19 Mart 2020 tarihinde yürütücü kuruluş olarak yapılan 5 proje başvurusundan 3 tanesi desteklenmeye hak kazanmıştır. Desteklenen 3 projeden biri bu projedir.

Aynı zamanda IPA-2 “İnovatif Kanser Ürünleri” Projesinin de yürütücüsüdür.

[email protected]

MEDIVISION YAZILIM

CT Ve MR Görüntülerinden Hastaya Özel Volümetri Yapabilen, Damarsal ve Parenkimal Yapıların 3 Boyutlu Görüntülerinin Her Türlü Bilgisayar ve Mobil Cihazlarda Görüntülenmesi

Cerrahi müdahalede kullanılan firmanın yazılım ürünü COVID-19 şüphesi ile sağlık kuruluşlarında tedavi gören ve cerrahi müdahale gerektiren hastaların ameliyatlarında kullanılabilmekte ve 3 boyutlu simülasyonda yardımcı olmaktadır.

www.medivision.com

KRONOS BİO ArGe

Acil Durumlarda Kullanılacak Medikal Ekipmanların Üretimi (Siperlik, Laringoskop vb.)

Firmanın biyomedikal yetkinlikleri ile tasarladığı ve steril ettiği laringoskop, siperlik gibi malzemeler Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi tarafından kullanılmaktadır. Ürünler medikal standartlara uygundur. Tek kullanımlık ürünler hastalığın bulaşma riskini azaltmakta ve hastane süreçlerinde hızlanma sağlamaktadır.

www.kronosbio.com

ADEN TECH İLAÇ VE KOZMETİK

Antiviral Ve Antibakteriyal Etkinliğe Sahip Bağışıklık Güçlendirici Ürün Eldesi

Antiviral Ve Antibakteriyal Etkinliğe Sahip Bağışıklık Güçlendirici Ürün Eldesi
Coronavirüs başta olmak üzere enfeksiyonların arttığı son günlerde bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla zenginleştirilmiş bir diyet uygulandığında ve dengeli beslenildiğinde enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin düştüğü ya da daha hafif atlatıldığı pek çok bilimsel araştırmacı, beslenme ve sağlık uzmanlarınca belirtilmektedir. Bu aşamada bağışıklığı güçlendiren, içeriğinde bağışıklığa olumlu etkileri bilinmekte olan içeriklere zenginleştirilmiş bir ürün ile vücudumuzun virüs enfeksiyonları başta olmak üzere, diğer enfeksiyonlar ve pek çok zararlı çevresel etkene (oksidasyon potansiyeli yüksek kirlilikler; hava kirliliği vs. gibi) karşı bağışıklığını artırmak hedeflenmiştir.

www.adentechtr.com

SABSİS SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ

Uygun Maliyetli Siperlik Üretimi

Firmanın elindeki ekipmanı kullanarak gönüllü olarak ürettiği siperlikler çeşitli emniyet ve sağlık kuruluşlarına teslim edilmiştir. Firma siperlik üretimine devam etmektedir.

www.saglikbank.com